Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kto zimuje w Betlejem?

Kto zimuje w Betlejem?

W niedzielę (18 lutego 2018 roku) na naszej szkółce leśnej w Krzeszowie odbyły się zajęcia edukacyjne „Kto zimuje w Betlejem?”. Pod tym zagadkowym tytułem postanowiliśmy przeprowadzić odłów i obrączkowanie ptaków zimujących w okolicach przysiółka Betlejem, leżącego tuż obok Krzeszowa.
W sobotni wieczór przygotowaliśmy sieci, które od niedzielnego poranka pozwoliły nam na odłów skrzydlatych gości. Pierwszym złowionym ptakiem był kos, drugim sosnówka, kolejnymi najpopularniejsze ptaki w naszych karmnikach czyli bogatki i modraszki.
Kilkadziesiąt osób, które nas odwiedziły w tym dniu z zaciekawieniem przyglądały się pracy Małgorzaty Pietkiewicz, ornitologa z Wrocławskiej Grupy Obręczarskiej „Odra”. Każdy z gości mógł przygotować sobie ptasią pyzę, czyli pokarm składający się z tłuszczu i nasion poutykanych w świerkowej szyszce. Nie mogło zabraknąć pracy z drewnem, wspólnie przygotowaliśmy karmniki, które trafiły w ręce uczestników. Mamy nadzieję, że nasze drewniane konstrukcje posłużą długie lata.
Zajęcia miały przede wszystkim charakter edukacyjny, poznawaliśmy gatunki ptaków oraz zasady prawidłowej pomocy w okresie zimowym. Zgromadzone dane na temat liczebności ptaków mają także walor naukowy. Chcemy aby takie odłowy odbywały się na naszym terenie corocznie.

Wszystkie ptaki po zaobrączkowaniu zostały wypuszczone na wolność.