Wydarzenia Wydarzenia

Jaskinie Kochanowskie

Jaskinie Kochanowskie to kompleks jaskiń i schronów leżących na terenie powiatu kamiennogórskiego. Wejścia do tych jaskiń znajdują się na terenie dawnych kamieniołomów. Na początku XIX wieku Kochanów był zamożną wsią, w okolicy działały kopalnie piaskowca, wydobywano też wapień, który wypalano w licznych w tej okolicy wapiennikach.

W jednym z takich dawnych wyrobisk znajdują się wejścia do sześciu jaskiń. Najdłuższy kompleks tworzą połączone wąskimi korytarzami Jaskinia z Filarami i Jaskinia Prosta. Długość tego pseudokrasowego tworu szacuje się na ponad 700 metrów.

Najbardziej efektowna i najpiękniejsza część Jaskini z Filarami stała się niestety dzikim wysypiskiem. Wszystko przez to, że jedno z wejść do niej prowadzących ukształtowane jest niczym zsyp na śmieci. Przez lata wrzucano tam różne odpady, niestety ostatnio odkryto w stercie śmieci eternit zawierający w swoim składzie włókna azbestowe. O tym szokującym odkryciu poinformował nas Jerzy Jurczyński z Patrolu Jaskiniowego.

Po otrzymaniu tej informacji,  na tym terenie decyzją nadleśniczego został wprowadzony okresowy zakaz wstępu, który obowiązywać będzie do 31 marca 2020 roku. Pozwoli on także spokojnie spędzić okres zimowy hibernującym tam licznie nietoperzom. Śledztwa w sprawie zanieczyszczania lasu prowadzą zarówno Straż Leśna jak i kamiennogórska policja, poinformowane są także RDOŚ i WIOŚ.

My we własnym zakresie postanowiliśmy uprzątnąć teren z wielu śmieci zalegających w tym wyrobisku. Nie wchodząc do jaskiń zajęliśmy się tym co najbardziej widoczne. Liczne opony, worki po nawozach, odpady komunalne to udało nam się dziś wspólnie z Patrolem Jaskiniowym wyciągnąć do drogi i wywieźć na wysypisko śmieci.
Mamy nadzieję, że okres zimowy pozwoli na opracowanie koncepcji oczyszczenia terenu z niebezpiecznych odpadów i wraz z wylotem nietoperzy zacznie się lepszy czas dla tych jaskiń.