Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Ważnym elementem prowadzonej w Nadleśnictwie Kamienna Góra gospodarki leśnej jest pozyskanie drewna.

Nadleśnictwo w ramach zabiegów pielęgnacyjnych, ochronnych, i realizacji zadań gospodarczych pozyskuje w ciągu roku około 120 tys. m3 drewna w użytkach rębnych i przedrębnych, na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu. Użytki rębne stanowią 65,83 % całego planu urządzenia lasu natomiast użytki przedrębne 34,16 % całego planu. W ramach cięć sanitarnych (złomy, wywroty, posusz) pozyskuje się rocznie około 35 tys. m3.
Warunki terenowe nadleśnictwa nie umożliwiają zastosowania pełnej mechanizacji prac leśnych, dlatego podstawowym narzędziem pracy przy pozyskaniu drewna jest pilarka, przy zrywce koń i ciągnik. Maszyny wielooperacyjne -  harwester i forwarder, które umożliwia ergonomiczną, bezpieczną i wydajną pracę przy możliwie największym ograniczeniu szkód dla środowiska, pracują w nadleśnictwie jako sprzęt pomocniczy w czterech leśnictwach wykonując około 12 % ogółu prac przy pozyskaniu drewna.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakaz wypalania traw

Zakaz wypalania traw

Akcja informacyjna

! ZAKAZ WYPALANIA TRAW !

 

Wybrane przepisy prawne dotyczące wypalania traw

 

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. 2020, poz. 55)

Art. 124

„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Art. 131, pkt 12

„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach 
(Dz. U. 2020, poz. 1463)

Art. 30, pkt 3

„W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy