Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Ważnym elementem prowadzonej w Nadleśnictwie Kamienna Góra gospodarki leśnej jest pozyskanie drewna.

Nadleśnictwo w ramach zabiegów pielęgnacyjnych, ochronnych, i realizacji zadań gospodarczych pozyskuje w ciągu roku około 120 tys. m3 drewna w użytkach rębnych i przedrębnych, na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu. Użytki rębne stanowią 65,83 % całego planu urządzenia lasu natomiast użytki przedrębne 34,16 % całego planu. W ramach cięć sanitarnych (złomy, wywroty, posusz) pozyskuje się rocznie około 35 tys. m3.
Warunki terenowe nadleśnictwa nie umożliwiają zastosowania pełnej mechanizacji prac leśnych, dlatego podstawowym narzędziem pracy przy pozyskaniu drewna jest pilarka, przy zrywce koń i ciągnik. Maszyny wielooperacyjne -  harwester i forwarder, które umożliwia ergonomiczną, bezpieczną i wydajną pracę przy możliwie największym ograniczeniu szkód dla środowiska, pracują w nadleśnictwie jako sprzęt pomocniczy w czterech leśnictwach wykonując około 12 % ogółu prac przy pozyskaniu drewna.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Linki w leśnictwie Lubawka

Linki w leśnictwie Lubawka

W lasach w okolicach Lubawki ktoś rozwiesza stalowe linki pomiędzy drzewami. Prosimy Was wszystkich korzystających z lasów o bardzo dużą ostrożność.

Takie działania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą skończyć się bardzo tragicznie. Z lasu korzysta wiele osób, niektóre w sposób nielegalny ale nie jest to sposób na rozwiązanie problemu. Próby samodzielnego wymierzania kary absolutnie nie będą przez nas tolerowane i zrobimy wszystko (wspólnie z Policją) aby namierzyć sprawcę. Oprócz motocrossów po lesie jeździ dużo rowerzystów, także wielu biegaczy lubi podbiegi. Nikt nie może być narażony na takie niebezpieczeństwo.

Jeśli trafią Państwo na takie linki w lesie to bardzo prosimy o kontakt (telefoniczny, mailowy lub przez wiadomość w mediach społecznościowych)

ps. dwie linki zostały znalezione w lasach nad ogródkami działkowymi, jedna na Św. Górze.