Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Ważnym elementem prowadzonej w Nadleśnictwie Kamienna Góra gospodarki leśnej jest pozyskanie drewna.

Nadleśnictwo w ramach zabiegów pielęgnacyjnych, ochronnych, i realizacji zadań gospodarczych pozyskuje w ciągu roku około 120 tys. m3 drewna w użytkach rębnych i przedrębnych, na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu. Użytki rębne stanowią 65,83 % całego planu urządzenia lasu natomiast użytki przedrębne 34,16 % całego planu. W ramach cięć sanitarnych (złomy, wywroty, posusz) pozyskuje się rocznie około 35 tys. m3.
Warunki terenowe nadleśnictwa nie umożliwiają zastosowania pełnej mechanizacji prac leśnych, dlatego podstawowym narzędziem pracy przy pozyskaniu drewna jest pilarka, przy zrywce koń i ciągnik. Maszyny wielooperacyjne -  harwester i forwarder, które umożliwia ergonomiczną, bezpieczną i wydajną pracę przy możliwie największym ograniczeniu szkód dla środowiska, pracują w nadleśnictwie jako sprzęt pomocniczy w czterech leśnictwach wykonując około 12 % ogółu prac przy pozyskaniu drewna.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.