Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, iż osobą wyznaczoną do kontaktu jest leśniczy leśnictwa Czarny Bór Jacek Maciuszek tel. 607 930 122

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kto zimuje w Betlejem?

Kto zimuje w Betlejem?

W niedzielę (18 lutego 2018 roku) na naszej szkółce leśnej w Krzeszowie odbyły się zajęcia edukacyjne „Kto zimuje w Betlejem?”. Pod tym zagadkowym tytułem postanowiliśmy przeprowadzić odłów i obrączkowanie ptaków zimujących w okolicach przysiółka Betlejem, leżącego tuż obok Krzeszowa.
W sobotni wieczór przygotowaliśmy sieci, które od niedzielnego poranka pozwoliły nam na odłów skrzydlatych gości. Pierwszym złowionym ptakiem był kos, drugim sosnówka, kolejnymi najpopularniejsze ptaki w naszych karmnikach czyli bogatki i modraszki.
Kilkadziesiąt osób, które nas odwiedziły w tym dniu z zaciekawieniem przyglądały się pracy Małgorzaty Pietkiewicz, ornitologa z Wrocławskiej Grupy Obręczarskiej „Odra”. Każdy z gości mógł przygotować sobie ptasią pyzę, czyli pokarm składający się z tłuszczu i nasion poutykanych w świerkowej szyszce. Nie mogło zabraknąć pracy z drewnem, wspólnie przygotowaliśmy karmniki, które trafiły w ręce uczestników. Mamy nadzieję, że nasze drewniane konstrukcje posłużą długie lata.
Zajęcia miały przede wszystkim charakter edukacyjny, poznawaliśmy gatunki ptaków oraz zasady prawidłowej pomocy w okresie zimowym. Zgromadzone dane na temat liczebności ptaków mają także walor naukowy. Chcemy aby takie odłowy odbywały się na naszym terenie corocznie.

Wszystkie ptaki po zaobrączkowaniu zostały wypuszczone na wolność.