Wydawca treści Wydawca treści

Rudawy Janowickie (PLH020011)

Obszar Natura 2000 - Rudawy Janowickie (PLH020011)

− Typ ostoi: E
− Powierzchnia: 6635,044 ha
Obszar leżący na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Kamieniogórskiej, zajęty przede wszystkim przez łąki i pastwiska oraz lasy z dużym udziałem lasów gospodarczych, lecz z zachowanymi niewielkimi fragmentami zbiorowisk naturalnych. Obszar od wielu lat jest objęty ekstensywną gospodarką pastwiskową, w mniejszej mierze rolną, co pozwoliło na zachowanie unikalnych dla Sudetów cech szaty roślinnej i kulturowego krajobrazu. Podłoże geologiczne jest zróżnicowane, obejmuje strefę kontaktową masywu granitoidowego ze skałami metamorficznymi, co powoduje lokalnie występowanie gleb zasobnych w metale ciężkie.
Obszar w większości położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (15 705 ha; 1989).
W obszarze stwierdzono 13 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG zajmujących 29% obszaru. Jest on szczególnie ważny dla ochrony łąk wilgotnych i świeżych, należących do najlepiej rozwiniętych i zajmujących największe powierzchnie w Sudetach. W okolicach Miedzianki i Wieściszowic spotykamy unikalne na Dolnym Śląsku fragmenty muraw z klasy Violetea calaminariae, nie opracowane dotychczas z fitosocjologicznego punktu widzenia, które po przeprowadzeniu szczegółowych badań będzie można najprawdopodobniej zaliczyć do nie notowanego dotychczas dla Polski rodzaju siedliska przyrodniczego o kodzie 6130. Obszar jest ważny dla ochrony głowacza białopłetwego Cottus gobio (duża populacja). Na uwagę zasługują również liczne sztolnie, które są zimowiskami wielu zagrożonych gatunków nietoperzy, w tym podkowca małego Rhinolophus hipposideros, nocka dużego Myotis myotis i mopka Barbastella barbastellus. Łącznie występuje tu 11 gatunków z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

W dniu 3 października 2020 roku otworzyliśmy oficjalnie ścieżkę przyrodniczą w Kruczej Dolinie.

Bardzo ucieszyła nas duża grupa osób przybyłych na to wydarzenie. Wszystkich zebranych przywitała pani Bożena Pełdiak Prezes Stowarzyszenia Kwiat Lnu. Stowarzyszenie to było jednym z partnerów tego projektu, obok Stowarzyszenia Granica, gminy Lubawka i oczywiście naszego nadleśnictwa. Na ścieżce przygotowaliśmy 10 pulpitów informacyjnych opowiadających o ciekawostkach przyrodniczych Kruczej Doliny. Oprócz tego przygotowaliśmy 6 ławek, na których można odpocząć podczas siedmiokilometrowego spaceru. Udało się też wzbogacić otoczenie wiaty turystycznej o stoły z ławami, oraz komplet siedzisk wokół paleniska na ognisko. Było uroczyste przecięcie wstęgi no i rzecz jasna pierwsze przejście całej ścieżki. Wycieczkę poprowadziła pani Roksana Knapik, która jest także autorem tekstów znajdujących się na tablicach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Kruczej Doliny!