Wydawca treści Wydawca treści

Rudawy Janowickie (PLH020011)

Obszar Natura 2000 - Rudawy Janowickie (PLH020011)

− Typ ostoi: E
− Powierzchnia: 6635,044 ha
Obszar leżący na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Kamieniogórskiej, zajęty przede wszystkim przez łąki i pastwiska oraz lasy z dużym udziałem lasów gospodarczych, lecz z zachowanymi niewielkimi fragmentami zbiorowisk naturalnych. Obszar od wielu lat jest objęty ekstensywną gospodarką pastwiskową, w mniejszej mierze rolną, co pozwoliło na zachowanie unikalnych dla Sudetów cech szaty roślinnej i kulturowego krajobrazu. Podłoże geologiczne jest zróżnicowane, obejmuje strefę kontaktową masywu granitoidowego ze skałami metamorficznymi, co powoduje lokalnie występowanie gleb zasobnych w metale ciężkie.
Obszar w większości położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (15 705 ha; 1989).
W obszarze stwierdzono 13 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG zajmujących 29% obszaru. Jest on szczególnie ważny dla ochrony łąk wilgotnych i świeżych, należących do najlepiej rozwiniętych i zajmujących największe powierzchnie w Sudetach. W okolicach Miedzianki i Wieściszowic spotykamy unikalne na Dolnym Śląsku fragmenty muraw z klasy Violetea calaminariae, nie opracowane dotychczas z fitosocjologicznego punktu widzenia, które po przeprowadzeniu szczegółowych badań będzie można najprawdopodobniej zaliczyć do nie notowanego dotychczas dla Polski rodzaju siedliska przyrodniczego o kodzie 6130. Obszar jest ważny dla ochrony głowacza białopłetwego Cottus gobio (duża populacja). Na uwagę zasługują również liczne sztolnie, które są zimowiskami wielu zagrożonych gatunków nietoperzy, w tym podkowca małego Rhinolophus hipposideros, nocka dużego Myotis myotis i mopka Barbastella barbastellus. Łącznie występuje tu 11 gatunków z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.