Wydawca treści Wydawca treści

Rudawski Park Krajobrazowy

Na mocy uchwały nr VIII/49/89 W.R.N. w Jeleniej Górze z dnia 16.11.1989 r. powołany został Rudawski Park Krajobrazowy. Aktualny stan prawny parku reguluje Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 07.11.2007r. w sprawie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 277, poz. 3386).

Obejmuje on swoim obszarem masyw górski Rudaw Janowickich, ciągnący się południkowo od Przełęczy Kowarskiej do przełomowej doliny Bobru w rejonie Ciechanowic i Janowic Wielkich. Do parku należą również Góry Sokole, Ołowiane, Lisie i Wzgórza Karpnickie. Powierzchnia parku wynosi 15705ha.

W Nadleśnictwie Kamienna Góra tereny należące do Rudawskiego Parku Krajobrazowego (i jego otuliny) wchodzą w skład obrębu Kamienna Góra i należą do następujących leśnictw: Marciszów, Wieściszowice, Czernów, Raszów, Szarocin. Obszar parku zajmuje łącznie - na terenie będącym w zasięgu nadleśnictwa - 3094,58 ha, a jego otulina dodatkowe 85,36 ha.

Na terenie parku i otuliny stwierdzono występowanie 203 gatunków kręgowców. W liczbie tej 63% stanowią ptaki (127 gatunków), 21% - ssaki (43 gatunki), 8% - ryby (16 gatunków), 5% - płazy (10 gatunków), 3% - gady (5 gatunków) i ok. 0,5% - kręgouste (1 gatunek). Wśród wielu gatunków rzadkich bądź chronionych spotkać można: minoga strumieniowego, głowacza białopłetwego, traszkę grzebieniastą, salamandrę plamistą.

Najbardziej interesujące są ekosystemy nieleśne parku i to one stanowią o jego florystycznym bogactwie. Na terenie parku wyróżniono następujące zbiorowiska nieleśne: naskalne, pól uprawnych, zrębów i terenów ruderalnych, źródliskowe, szuwarowe, łąkowe i pastwiskowe, torfowiskowe, ubogich muraw bliźniczkowych, ciepłolubne okrajkowe oraz ziołorośli. Wśród nich najbardziej rozpowszechnione są półnaturalne i antropogeniczne zbiorowiska łąkowe i pastwiskowe. Charakteryzują się one największą różnorodnością florystyczną oraz licznymi stanowiskami rzadkich i chronionych gatunków roślin. Najbardziej interesujące fragmenty położone są w południowej części Rudaw Janowickich, w okolicach Raszowa, Pisarzowic, Rędzin i Ogorzelca. Ponadto, jeden z największych (ok. 10 ha) kompleksów łąkowych, z fragmentami interesujących fitocenoz, znajduje się na stosunkowo wysoko położonej Hali Krzyżowej (ok. 700 m n.p.m.). Na uwagę zasługują także cenne zbiorowiska roślinności torfowiskowej na tzw. Trzcińskich Mokradłach koło Janowic Wielkich (ok. 7 ha). Do rzadkich gatunków roślin występujących na terenie parku nalezą: zanokcica serpentynowa, turzyca Davalla, dziewięciornik błotny, świbka błotna, żywiec dziwięciolistny, gółka długoostrogowa, kruszczyk błotny, storczyk męski, storczyk bzowy. Obszary leśne zajmują w Parku około 57% jego powierzchni. W związku z rozwojem, zwłaszcza w XVI/XVII w., górnictwa i hutnictwa na terenach Rudaw Janowickich nastąpiły ogromne zmiany w szacie leśnej tego obszaru. Wytrzebiono naturalne kompleksy leśne z dominującym udziałem buka i jodły, zastępując sukcesywnie te gatunki nasadzeniami świerkowymi. Obecnie do najciekawszych zespołów leśnych można zaliczyć: sudecką świerczynę górnoreglową (tylko masyw Skalnika), dolnoreglowy bór jodłowo–świerkowy, grąd środkowoeuropejski, kwaśną buczynę górską, żyzną buczynę sudecką, nadrzeczną olszynę górską oraz zespół jarzębiny górskiej. Największy udział w drzewostanach Parku mają: świerk (pow. 85% powierzchni leśnej), następnie brzoza, modrzew, buk, jawor, sosna, jesion i inne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Świadomie do Lasu” - kampania informacyjno-edukacyjna

„Świadomie do Lasu” - kampania informacyjno-edukacyjna

Sezon wakacyjno-urlopowy właśnie wystartował.

Nikt nie ma złudzeń, że tegoroczne wakacje będą specyficzne i wyjątkowe, ze względu na panującą w dalszym ciągu pandemię koronawirusa. Wyniki badania przeprowadzonego przez Polską Organizację turystyczną wskazują, że aż 87 % Polaków chce wypocząć w kraju. Nie ważne, czy wybierzemy urlop nad morzem, w górach czy nad jeziorem, wszędzie będziemy mieli kontakt z LASEM.

Dlatego aby czuć się bezpiecznie i komfortowo w leśnych ostępach Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu we współpracy z GOPR – Grupa Karkonoska i Sudecka, Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu oraz Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przygotowały wspólną kampanię informacyjną pn. „Świadomie do lasu”.

Ruszamy z cyklem praktycznych informacji, które będą prezentowane w mediach społecznościowych wszystkich partnerów kampanii. W naszych postach będzie można znaleźć takie informacje jak: co zapakować na wycieczkę do lasu i w góry, jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu to co powinniśmy zrobić, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem zaplanować buschcrafi i surwiwal w lesie oraz wiele innych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz do świadomych i odpowiedzialnych wędrówek po lasach:

http://www.facebook.com/RDLPWroclaw/

http://twitter.com/DyrekcjaWe

http://www.instagram.com/rdlp_wroclaw/?hl=pl