Wydawca treści Wydawca treści

Rekultywacja

Nadleśnictwo Kamienna Góra uczestniczy w realizacji projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP"

Projekt realizowany jest w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (strona programu www.pois.gov.pl) w ramach działania 2.2. - Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrony brzegów morskich. Koszt całkowity projektu wynosi 130 mln. zł. Zadania są realizowane na terenie całej Polski w 57 nadleśnictwach, a działaniami objęty jest obszar około 24 000 ha.

Głównym celem Projektu jest przywrócenie zdegradowanym w wyniku działań wojskowych terenom, pozostającym w zarządzie PGL LP, wartości przyrodniczych. Cel ten będzie realizowany poprzez wykonanie szeregu działań, zmierzających przede wszystkim do usunięcia wszelkich elementów nienaturalnych wprowadzonych do środowiska w wyniku działalności człowieka. Usuwane będą zarówno przedmioty wybuchowe pochodzenia wojskowego (niewybuchy, niewypały, amunicja oraz inne przedmioty wybuchowe i pozostałości po nich), jak i zanieczyszczenia gruntowe czy powojskowe obiekty kubaturowe (które zostaną rozebrane lub zabezpieczone). Ponadto w ramach realizacji Projektu planowane są działania, które bezpośrednio przyczynią się do podniesienia wartości przyrodniczej terenów, oraz ochrony i wzmocnienia różnorodności biologicznej tj. np. wykaszanie wrzosowisk.

 

W ramach projektu na terenie RDLP we Wrocławiu realizowane są trzy zadania:
 
1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenie terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych,
2. Ocena geośrodowiskowa terenów,
3. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu.

 

Data podpisania Umowy: 30.11.2011 r.

Nr Umowy o dofinansowanie: POIS.02.02.00.00-001/10-00

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Instytucja Wdrażająca: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych: 130 000 000 PLN

Tytuł Projektu: Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP

 



 

 
 
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.