Wydawca treści Wydawca treści

Regulamin korzystania ze szlaków konnych

 
  1. Leśny szlak konny przeznaczony jest do turystycznego, rekreacyjnego i szkoleniowego użytkowania koni wierzchowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe, również zaprzęgów konnych.
  2. Organizatorem turystyki konnej nie są Lasy Państwowe. Za ewentualne wypadki na trasie konnej odpowiada organizator.
  3. Szlaki służą turystycznemu i rekreacyjnemu wykorzystaniu koni wierzchowych. Na organizowanie imprez o charakterze wypoczynkowym lub masowym należy uzyskać zgodę nadleśniczego.
  4. Jazda konna dopuszczona jest jedynie po wyznaczonych i oznakowanych drogach, ścieżkach i placach ku temu przeznaczonych.
  5. Szlak ma charakter crossowy (terenowy) i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na nim szczególną ostrożność, zwłaszcza przy pierwszym przejeździe nieznanym.
  6. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna. Zabrania się jeździectwa rekreacyjnego bez opieki osobom w wieku poniżej 17 lat.
  7. Poruszanie się po szlakach jest dozwolone od świtu do zmierzchu.
  8. Zjeżdżanie poza szlak specjalnie oznakowany dopuszcza się jedynie w sytuacji wyższej konieczności (ratowanie życia i zdrowia ludzi lub koni, alarmu o pożarze lasu, ominięcia powstałych przeszkód).
  9. Nadleśniczy może udzielić zezwolenia grupom zorganizowanym na poruszanie się koni wierzchowych poza szlakami w określonym miejscu i czasie.
  10. Poszczególne odcinki szlaku mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU.
  11. Należy pamiętać, że na szlaku mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, ścięte drzewa.
  12. Na odcinkach szlaków, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi obowiązują ogólne przepisy o ruchu drogowym.
  13. Obowiązek uprzątnięcia lasu po koniu spoczywa na jeźdźcy.
  14. Za niestosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu może zostać nałożona na użytkownika konia (nie hodowcę) grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną.
  15. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie ma obowiązek niezwłocznego poinformowania Straży pożarnej tel. 112 lub 998 i nadleśnictwa tel. 75 744 30 65
  16. Biwakowanie i palenie ognisk może odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach do tego przeznaczonych.
 
WŁAŚCICIEL TERENU
Nadleśnictwo Kamienna Góra 
ul. Bohaterów Getta 33
58-400 Kamienna Góra
Tel. 75 744 30 65

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakaz wypalania traw

Zakaz wypalania traw

Akcja informacyjna

! ZAKAZ WYPALANIA TRAW !

 

Wybrane przepisy prawne dotyczące wypalania traw

 

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. 2020, poz. 55)

Art. 124

„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Art. 131, pkt 12

„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach 
(Dz. U. 2020, poz. 1463)

Art. 30, pkt 3

„W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy