Wydawca treści Wydawca treści

Regulamin korzystania ze szlaków konnych

 
  1. Leśny szlak konny przeznaczony jest do turystycznego, rekreacyjnego i szkoleniowego użytkowania koni wierzchowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe, również zaprzęgów konnych.
  2. Organizatorem turystyki konnej nie są Lasy Państwowe. Za ewentualne wypadki na trasie konnej odpowiada organizator.
  3. Szlaki służą turystycznemu i rekreacyjnemu wykorzystaniu koni wierzchowych. Na organizowanie imprez o charakterze wypoczynkowym lub masowym należy uzyskać zgodę nadleśniczego.
  4. Jazda konna dopuszczona jest jedynie po wyznaczonych i oznakowanych drogach, ścieżkach i placach ku temu przeznaczonych.
  5. Szlak ma charakter crossowy (terenowy) i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na nim szczególną ostrożność, zwłaszcza przy pierwszym przejeździe nieznanym.
  6. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna. Zabrania się jeździectwa rekreacyjnego bez opieki osobom w wieku poniżej 17 lat.
  7. Poruszanie się po szlakach jest dozwolone od świtu do zmierzchu.
  8. Zjeżdżanie poza szlak specjalnie oznakowany dopuszcza się jedynie w sytuacji wyższej konieczności (ratowanie życia i zdrowia ludzi lub koni, alarmu o pożarze lasu, ominięcia powstałych przeszkód).
  9. Nadleśniczy może udzielić zezwolenia grupom zorganizowanym na poruszanie się koni wierzchowych poza szlakami w określonym miejscu i czasie.
  10. Poszczególne odcinki szlaku mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU.
  11. Należy pamiętać, że na szlaku mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, ścięte drzewa.
  12. Na odcinkach szlaków, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi obowiązują ogólne przepisy o ruchu drogowym.
  13. Obowiązek uprzątnięcia lasu po koniu spoczywa na jeźdźcy.
  14. Za niestosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu może zostać nałożona na użytkownika konia (nie hodowcę) grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną.
  15. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie ma obowiązek niezwłocznego poinformowania Straży pożarnej tel. 112 lub 998 i nadleśnictwa tel. 75 744 30 65
  16. Biwakowanie i palenie ognisk może odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach do tego przeznaczonych.
 
WŁAŚCICIEL TERENU
Nadleśnictwo Kamienna Góra 
ul. Bohaterów Getta 33
58-400 Kamienna Góra
Tel. 75 744 30 65

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.