Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kto zimuje w Betlejem?

Kto zimuje w Betlejem?

W niedzielę (18 lutego 2018 roku) na naszej szkółce leśnej w Krzeszowie odbyły się zajęcia edukacyjne „Kto zimuje w Betlejem?”. Pod tym zagadkowym tytułem postanowiliśmy przeprowadzić odłów i obrączkowanie ptaków zimujących w okolicach przysiółka Betlejem, leżącego tuż obok Krzeszowa.
W sobotni wieczór przygotowaliśmy sieci, które od niedzielnego poranka pozwoliły nam na odłów skrzydlatych gości. Pierwszym złowionym ptakiem był kos, drugim sosnówka, kolejnymi najpopularniejsze ptaki w naszych karmnikach czyli bogatki i modraszki.
Kilkadziesiąt osób, które nas odwiedziły w tym dniu z zaciekawieniem przyglądały się pracy Małgorzaty Pietkiewicz, ornitologa z Wrocławskiej Grupy Obręczarskiej „Odra”. Każdy z gości mógł przygotować sobie ptasią pyzę, czyli pokarm składający się z tłuszczu i nasion poutykanych w świerkowej szyszce. Nie mogło zabraknąć pracy z drewnem, wspólnie przygotowaliśmy karmniki, które trafiły w ręce uczestników. Mamy nadzieję, że nasze drewniane konstrukcje posłużą długie lata.
Zajęcia miały przede wszystkim charakter edukacyjny, poznawaliśmy gatunki ptaków oraz zasady prawidłowej pomocy w okresie zimowym. Zgromadzone dane na temat liczebności ptaków mają także walor naukowy. Chcemy aby takie odłowy odbywały się na naszym terenie corocznie.

Wszystkie ptaki po zaobrączkowaniu zostały wypuszczone na wolność.