Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny.
W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Realizując ochronę przyrody w zarządzanych przez siebie lasach, Lasy Państwowe podejmują własne inicjatywy ochronne, których celem jest pomoc wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, w których gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra prowadzone są działania związane z ochrona cietrzewia (ochrona siedlisk) oraz jodły pospolitej ekotypu sudeckiego (restytucja).
Rośliny i zwierzęta chronione w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa:
W naszym nadleśnictwie występuje 66 gatunków roślin chronionych. Ochroną ścisłą objętych jest 31 gatunków. Ochronie częściowej podlega 35 gatunków.
Do roślin podlegających ochronie na terenie naszego nadleśnictwa należą min.:
•    śnieżyca wiosenna (Leucoium majalis)
•    storczyk męski (Orchis maculata)
•    rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
•    skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia)
•    lilia złotogłów (Lilium martogon)
•    parzydło leśne (Aruncus dioicus)
•    widłaki (Lycopodiaceae),
•    pełnik europejski (Trollius europaeus)

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kamienna Góra  występują również 155 gatunków zwierząt podlegających ochronie ścisłej, ochronie w okresie lęgowym, bądź są łowne i maja wyznaczone okresy ochronne. Wśród nich ochronie podlegają 1 gatunek bezkręgowców, 2 gatunki ryb, 9 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 108 gatunków ptaków i 30 gatunków ssaków.
W celu ochrony ostoi i stanowisk roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową lub ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być ustalane strefy ochrony.

Na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra  na wniosek nadleśnictwa zostały wyznaczone 2 strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania dla:

•  cietrzewia (Tetrao tetrix) 1 strefa o powierzchni 300,78 ha zlokalizowana w Leśnictwach Klatka i Jarkowice
  bociana czarnego  (Ciconia nigra) 1 strefa znajdująca się w leśnictwie Klatka o powierzchni 20,99 ha
 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji #sadziMY 2020

Podsumowanie akcji #sadziMY 2020

Już po raz drugi we wszystkich nadleśnictwach i Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych w całej Polsce odbyła się akcja #sadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji był prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.

Nasze nadleśnictwo rozdało 2500 sadzonek

Dolnośląskie nadleśnictwa i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych 18 września rozdały ok. 75 000 sadzonek drzew.

A w całej Polsce było to blisko milion sadzonek!

W tym roku były to sadzonki drzew m.in.: lipy szerokolistnej, jodły pospolitej, klona jawora, buka zwyczajnego, sosny pospolitej oraz dęba szypułkowego. W piątek można było spotkać leśników, którzy rozdawali sadzonki przed siedzibami nadleśnictw, w szkółkach leśnych oraz w miastach. Leśnicy udzielali rzetelnych i profesjonalnych odpowiedzi na temat: jak posadzić prawidłowo drzewo oraz jak odróżnić gatunki drzew. Akcja #sadziMY ma na celu zjednoczenie społeczeństwa oraz pobudzenie do świadomej odpowiedzialności za otaczającą przyrodę. Każdy w tym dniu mógł otrzymać od nas sadzonkę i posadzić ją na swoim kawałku ziemi.