Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny.
W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Realizując ochronę przyrody w zarządzanych przez siebie lasach, Lasy Państwowe podejmują własne inicjatywy ochronne, których celem jest pomoc wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, w których gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra prowadzone są działania związane z ochrona cietrzewia (ochrona siedlisk) oraz jodły pospolitej ekotypu sudeckiego (restytucja).
Rośliny i zwierzęta chronione w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa:
W naszym nadleśnictwie występuje 66 gatunków roślin chronionych. Ochroną ścisłą objętych jest 31 gatunków. Ochronie częściowej podlega 35 gatunków.
Do roślin podlegających ochronie na terenie naszego nadleśnictwa należą min.:
•    śnieżyca wiosenna (Leucoium majalis)
•    storczyk męski (Orchis maculata)
•    rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
•    skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia)
•    lilia złotogłów (Lilium martogon)
•    parzydło leśne (Aruncus dioicus)
•    widłaki (Lycopodiaceae),
•    pełnik europejski (Trollius europaeus)

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kamienna Góra  występują również 155 gatunków zwierząt podlegających ochronie ścisłej, ochronie w okresie lęgowym, bądź są łowne i maja wyznaczone okresy ochronne. Wśród nich ochronie podlegają 1 gatunek bezkręgowców, 2 gatunki ryb, 9 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 108 gatunków ptaków i 30 gatunków ssaków.
W celu ochrony ostoi i stanowisk roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową lub ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być ustalane strefy ochrony.

Na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra  na wniosek nadleśnictwa zostały wyznaczone 2 strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania dla:

•  cietrzewia (Tetrao tetrix) 1 strefa o powierzchni 300,78 ha zlokalizowana w Leśnictwach Klatka i Jarkowice
  bociana czarnego  (Ciconia nigra) 1 strefa znajdująca się w leśnictwie Klatka o powierzchni 20,99 ha
 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

W dniu 3 października 2020 roku otworzyliśmy oficjalnie ścieżkę przyrodniczą w Kruczej Dolinie.

Bardzo ucieszyła nas duża grupa osób przybyłych na to wydarzenie. Wszystkich zebranych przywitała pani Bożena Pełdiak Prezes Stowarzyszenia Kwiat Lnu. Stowarzyszenie to było jednym z partnerów tego projektu, obok Stowarzyszenia Granica, gminy Lubawka i oczywiście naszego nadleśnictwa. Na ścieżce przygotowaliśmy 10 pulpitów informacyjnych opowiadających o ciekawostkach przyrodniczych Kruczej Doliny. Oprócz tego przygotowaliśmy 6 ławek, na których można odpocząć podczas siedmiokilometrowego spaceru. Udało się też wzbogacić otoczenie wiaty turystycznej o stoły z ławami, oraz komplet siedzisk wokół paleniska na ognisko. Było uroczyste przecięcie wstęgi no i rzecz jasna pierwsze przejście całej ścieżki. Wycieczkę poprowadziła pani Roksana Knapik, która jest także autorem tekstów znajdujących się na tablicach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Kruczej Doliny!