Wydawca treści Wydawca treści

Leśnictwo Podlesie

Utrudnienia na terenie leśnictwa Podlesie

  1. W związku z prowadzeniem prac leśnych związanych z pozyskaniem drewna w ramach trzebieży późnej pozytywnej Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje o utrudnieniech w ruchu pieszych w oddziale leśnym 294-b oraz na szlaku turystycznym na krzyżówce BHP   (zgodnie z załączoną mapką). Utrudnienia w ruchu występować będą od 22 stycznia do 30 marca 2024 roku.
     
  2. Realizacja działań ochronnych w rezerwacie przyrody „Kruczy Kamień”

W rezerwacie przyrody „Kruczy Kamień”, prowadzone są prace, głównie w obszarze wychodni skalnych, polegające na usunięciu krzewów, nalotu, podrostu i form odroślowych drzew oraz roślinności zielnej, a także drzew będących źródłem nasion do naturalnych odnowień -przyspieszających proces sukcesji.
Prace potrwają do końca stycznia 2024 r.
Realizacja powyższych działań wynika z zapisów Zarządzenie Nr 25.2020 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2020 r. (zmienionych Zarządzeniem Nr 40.2023 z dnia 15.12.2023 r.) w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Kruczy Kamień”.
Celem tych prac jest zachowanie walorów geologicznych rezerwatu oraz poprawa warunków siedliskowych do rozwoju roślinności ciepłolubnej i pionierskiej, a tym samym stworzenie właściwych warunków siedliskowych do przetrwania populacji niepylaka apollo.
Obszar rezerwatu przed 1945 r. był odlesiony, pod koniec XX w. regenerująca się roślinność drzewiasta w znacznym stopniu zasłaniała skałki, w związku z czym podjęto działania ochronne i usunięto większość drzew z terenu rezerwatu, odsłaniając wychodnie skalne. 
W ostatnich latach działania ochronne nie były prowadzone, co przyczyniło się do ponownego powstania form odroślowych usuniętych drzew, powodując znaczne zacienienie wychodni skalnych, doprowadzając w konsekwencji do braku odpowiedniej ilości światła docierającego do ciepłolubnych muraw, będących naturalną okrywą roślinną wychodni. 
Prace prowadzone w rezerwacie mają przywrócić temu miejscu wartości przyrodnicze, a także stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju reintrodukowanego tam niepylaka apollo.

Działania ochronne wykonywane są na mocy porozumienia zawartego między Nadleśnictwem Kamienna Góra, Karkonoskim Parkiem Narodowym, a Klubem Przyrodników, w ramach projektu pn.: „Ochrona Parnassius apollo w Polsce, Czechach i Austrii” o numerze referencyjnym LIFE APOLLO2020-LIFE20 NAT/PL/000151. 

 

   

  1. W związku ze składowaniem i wywozem drewna zamknięta będzie ścieżka edukacyjna  na odcinkach:
  • od skrzyżowania dróg z wiatą turystyczną do zbiornika wodnego,
  • główna droga w "Kruczej Dolinie" (droga p.poż.)

Utrudnienia potrwają do 28.02.2024.

 

Za utrudnienia przepraszamy

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.