Wydawca treści Wydawca treści

Kruczy Kamień

Rezerwat Kruczy Kamień

Jest to leśny rezerwat częściowy utworzony na mocy Zarządzenia MliPD nr 81 z dnia 24.04.1954 r. /Monitor Pol. Nr A46 poz. 561 z 19.05.1954r./ w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych, w stanie niezmienionym, masywu skalnego obrazującego interesującą formę intruzji porfiru w skały osadowe powodującej metamorfozę kontaktową, jak również dla ochrony roślinności kserotermicznej. Znajduje się on na terenie gminy miejskiej miasta Lubawki. Grunty te należą do Skarbu Państwa i znajdują się pod zarządem LP. Powierzchnia rezerwatu wynosi 12,61 ha. Znajduje się on w oddziale 257 a, leśnictwa Podlesie należącego do obrębu Lubawka.

Rezerwat położony jest w Górach Kruczych na wysokości od 540 do 681 m.n.p.m. (Krucza Skała). Cały teren rezerwatu ma ekspozycję zachodnią (NW i SW), stopień jego nachylenia przechodzi od spadzistego poprzez stromy i bardzo stromy do urwistego. Od strony zachodniej widoczne są liczne stopnie skalne, w części środkowej widoczne są odkryte fragmenty skał, a u podnóża występują piarżyska. Teren rezerwatu już w XIX w. Traktowany był jako obiekt turystyczny i naukowy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakaz wypalania traw

Zakaz wypalania traw

Akcja informacyjna

! ZAKAZ WYPALANIA TRAW !

 

Wybrane przepisy prawne dotyczące wypalania traw

 

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. 2020, poz. 55)

Art. 124

„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Art. 131, pkt 12

„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach 
(Dz. U. 2020, poz. 1463)

Art. 30, pkt 3

„W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy