Wydawca treści Wydawca treści

Kruczy Kamień

Rezerwat Kruczy Kamień

Jest to leśny rezerwat częściowy utworzony na mocy Zarządzenia MliPD nr 81 z dnia 24.04.1954 r. /Monitor Pol. Nr A46 poz. 561 z 19.05.1954r./ w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych, w stanie niezmienionym, masywu skalnego obrazującego interesującą formę intruzji porfiru w skały osadowe powodującej metamorfozę kontaktową, jak również dla ochrony roślinności kserotermicznej. Znajduje się on na terenie gminy miejskiej miasta Lubawki. Grunty te należą do Skarbu Państwa i znajdują się pod zarządem LP. Powierzchnia rezerwatu wynosi 12,61 ha. Znajduje się on w oddziale 257 a, leśnictwa Podlesie należącego do obrębu Lubawka.

Rezerwat położony jest w Górach Kruczych na wysokości od 540 do 681 m.n.p.m. (Krucza Skała). Cały teren rezerwatu ma ekspozycję zachodnią (NW i SW), stopień jego nachylenia przechodzi od spadzistego poprzez stromy i bardzo stromy do urwistego. Od strony zachodniej widoczne są liczne stopnie skalne, w części środkowej widoczne są odkryte fragmenty skał, a u podnóża występują piarżyska. Teren rezerwatu już w XIX w. Traktowany był jako obiekt turystyczny i naukowy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

W dniu 3 października 2020 roku otworzyliśmy oficjalnie ścieżkę przyrodniczą w Kruczej Dolinie.

Bardzo ucieszyła nas duża grupa osób przybyłych na to wydarzenie. Wszystkich zebranych przywitała pani Bożena Pełdiak Prezes Stowarzyszenia Kwiat Lnu. Stowarzyszenie to było jednym z partnerów tego projektu, obok Stowarzyszenia Granica, gminy Lubawka i oczywiście naszego nadleśnictwa. Na ścieżce przygotowaliśmy 10 pulpitów informacyjnych opowiadających o ciekawostkach przyrodniczych Kruczej Doliny. Oprócz tego przygotowaliśmy 6 ławek, na których można odpocząć podczas siedmiokilometrowego spaceru. Udało się też wzbogacić otoczenie wiaty turystycznej o stoły z ławami, oraz komplet siedzisk wokół paleniska na ognisko. Było uroczyste przecięcie wstęgi no i rzecz jasna pierwsze przejście całej ścieżki. Wycieczkę poprowadziła pani Roksana Knapik, która jest także autorem tekstów znajdujących się na tablicach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Kruczej Doliny!