Wydawca treści Wydawca treści

Karkonosze (PLH 020006)

− Typ ostoi: K
− Powierzchnia: 18204,92 ha
Karkonosze leżą w Sudetach zachodnich i stanowią najwyższe pasmo Sudetów  (Śnieżka 1602 m npm). Obszar obejmuje Karkonoski Park Narodowy. Od południa granicę Karkonoszy stanowi granica państwa; od strony północnej przylega Kotlina Jeleniogórska; od zachodu - Góry Izerskie; od wschodu - Brama Lubawska i Rudawy Janowickie.  
Na obszarze ostoi występują następujące formy ochrony: Park Narodowy: Karkonoski
(5575,0 ha); Park Krajobrazowy: Rudawski (15705,0 ha); Obszar Chronionego Krajobrazu Karkonosze-Góry Izerskie  
Obszar ten jest bardzo istotny dla zachowania różnorodności biologicznej.

Na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra znajduje się tylko wschodnia część omawianego obszaru. Obejmuje swoim zasięgiem Cały Lasocki Grzbiet.
Charakteryzuje się obecnością ogromnej ilości siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Siedliska te często są silnie rozczłonkowane, tworząc mozaikę. Najbardziej charakterystyczne siedliska tego obszaru związane są z piętrem alpejskim, subalpejskim oraz reglowym, a także torfowiska położone również w wyższych partiach gór.  
Należy również podkreślić obecność reliktów tundrowych w faunie i występowanie wielu rzadkich bezkręgowców. Znajduje się tu stanowisko endemicznego gatunku Pterostichus sudeticus. Liczne stanowiska rzadkich, zagrożonych gatunków roślin naczyniowych, w tym endemicznych: Campanula bohemica i Saxifraga moschata subsp. basaltica. Rzadkie gatunki mszaków (np. Lophozia sudetica, Rhacomitrium sudeticum). Podawano stąd, jako jedno z dwóch miejsc występowania w Polsce, stanowisko Orthotrichum rogeri, jednak nie wiadomo, czy istnieje ono nadal. Znajdują się tu także, jako jedyne w Polsce, stanowiska Galium sudeticum i Pedicularis sudetica – gatunki priorytetowe z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.
W ostoi stwierdzono:
•    22 typy siedlisk wymienione w Załączniku I Dyrektywy 92/43/EEC;  
•    17 gatunków ptaków umieszczonych w Załączniku I Dyrektywy 79/409/EEC;  
•    3 gatunki ptaków regularnie migrujące nie ujęte w Załączniku I Dyrektywy 79/409/EEC;  
•    7 gatunków zwierząt z Załącznika II Dyrektywy 92/43/EEC, w tym 1 priorytetowy – pachnica Osmoderma eremita;  
•    4 gatunki roślin z Załącznika II Dyrektywy 92/43/EEC, w tym 3 gatunki priorytetowe: dzwonek karkonoski Campanula bohemica, przytulia sudecka Galium sudeticum i gnidosz sudecki Pedicularis sudetica;  
•    32 gatunki roślin i zwierząt umieszczonych w polskich Czerwonych Ksiegach  
•    1 endemiczny podgatunek rośliny (Saxifraga moschata ssp. basaltica)  
•    14 gatunków roślin i zwierząt chronionych dyrektywami międzynarodowym  
•    29 gatunków roślin chronionych 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.