Wydawca treści Wydawca treści

Góry Kamienne (PLH 020038)

Obszar Natura 2000 - Góry Kamienne (PLH 020038)

− Typ ostoi: B
− Powierzchnia: 24098,86 ha
Obszar obejmuje partię wulkanicznych gór z przewagą melafirów i porfirów w podłożu geologicznym - stare, wulkaniczne Góry Kamienne oraz fragment piaskowcowej tarczy Basenu Czeskiego - Góry Stołowe (Zawory), przechodzącą ze strony Czech. Obszar obejmuje 4 izolowane pasma górskie (Góry Suche, Krucze, Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkie oraz fragment Gór Wałbrzyskich) i lezące pomiędzy nimi, malownicze kotliny z przewagą gospodarski łąkowo-pasterskiej nad rolnictwem. Lasy w dużej części są zniekształcone wskutek XIX wiecznej gospodarki leśnej, jednak zachowały się tu bardzo ciekawe fragmenty jaworzyn, buczyn żyznych oraz górskich borów bagiennych.
Na terenie SOO Góry Kamienne znajdują się 2 rezerwaty przyrody: "Głazy Krasnoludków" i "Kruczy Kamień".
Najważniejszymi siedliskami przyrodniczymi w obszarze Gór Kamiennych są górskie łąki konietlicowe, wraz z towarzyszącym kompleksem siedlisk murawowych i wilgotnych (murawy kserotemiczne i bliźniczkowe, młaki alkaliczne), należące do najlepiej zachowanych w Polsce. Duże wartości reprezentuje także roślinność naskalna (głównie w rezerwacie Kruczy Kamień) oraz zachowane fragmenty leśne - jaworzyny, żyzne i kwaśne buczyny oraz znane z trzech stanowisk w Sudetach górskie bory bagienne Bazanio-Piceetum. Jest to również obszar ważny dla gatunków zwierząt z II Załącznika Dyrektywy Rady 92/43/EWG (16 gatunków). Wśród nich najważniejsze to nietoperze: Mopek Barbastella barbastellus, Nocek Bechsteina Myotis bechsteini, Nocek orzęsiony Myotis emarginatus, Nocek duży Myotis myotis, Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros. Góry Kamienne są ponadto bardzo ważną częścią korytarza ekologicznego Sudetów. Jest to jedyny, dobrze zachowany obszar pomiędzy Karkonoszami i Górami Stołowymi. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Jesień21"

Akcja "Jesień21"

Akcja „Jesień 2021”

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

 

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie,
czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział
ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania
z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie,
od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego,  a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m  wysokości.