Asset Publisher Asset Publisher

Nasiennictwo i selekcja

Nasiennictwo i selekcja

Ważnym zadaniem gospodarki leśnej jest realizacja programu nasiennictwa i selekcji, którego celem jest rozpowszechnianie w lasach najlepszej jakości miejscowych ekotypów drzew. W tym celu do obsiewu szkółek używa się wyłącznie nasion z wyselekcjonowanych drzew i drzewostanów nasiennych. Mogą to być np. gospodarcze drzewostany nasienne (GDN), których nadleśnictwo posiada 256 ha. Wyższą formą selekcji, mającą poprawić miejscowe ekotypy jest wybór wyróżniających się pokrojem drzew i zasobnością drzewostanów i uznanie ich za trwałą bazę nasienną jako wyłączone drzewostany nasienne (WDN). W nadleśnictwo wytypowano 34 ha WDN świerkowych, 13 ha bukowych, 3 ha modrzewiowych oraz 2 ha daglezjowych. Na bazie nasion zebranych w WDN zakłada się ściśle ewidencjonowane bloki upraw pochodnych, będące potomstwem tych najpiękniejszych drzewostanów. Dotychczas w nadleśnictwie założono 151 ha  upraw pochodnych, a ich ilość co roku się powiększa. Najokazalsze pojedyncze drzewa wybiera się i ewidencjonuje w rejestrze krajowym jako drzewa mateczne. Takich drzew wybrano 25 w tym 11 modrzewi,  8 świerków, 4 daglezje i 2 buki. Na bazie zrazów pobranych z tych drzew zakłada się plantacje nasienne, a  z zebranych z plantacji oraz drzew doborowych nasion zakłada się plantacyjne uprawy nasienne, będące potomstwem leśnej elity. W nadleśnictwie założono plantacje nasienną modrzewia europejskiego o powierzchni 5,92 ha. Program nasiennictwa i selekcji na terenie Sudetów obejmuje również program zachowania i restytucji jodły pospolitej. Jodła, która w prapuszczy  sudeckiej stanowiła około 10% składu drzewostanu i obecnie pożądana byłaby w tej właśnie ilości, na skutek splotu negatywnych czynników znalazła się na krawędzi zagłady i bez ochrony czynnej oraz reintrodukcji skazana byłaby na wyginięcie. W celu ratowania resztek bazy nasiennej tego gatunku większość drzewostanów z udziałem jodły, jak tez pojedyncze drzewa objęto ochronnym statusem drzewostanów i drzew zachowawczych. W drzewostanach tych stymuluje się powstanie naturalnego odnowienia, a zebrane nasiona wykorzystuje się do produkcji sadzonek. Z puli drzew zachowawczych pobiera się zrazy, na bazie których zakłada się zachowawcze plantacje nasienne. Posiadamy dwie takie plantacje o łącznej powierzchni 16,97 ha, które za kilkanaście lat powinny zapewnić ilość nasion wystarczającą dla kilku nadleśnictw.   


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie akcji #sadziMY 2020

Podsumowanie akcji #sadziMY 2020

Już po raz drugi we wszystkich nadleśnictwach i Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych w całej Polsce odbyła się akcja #sadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji był prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.

Nasze nadleśnictwo rozdało 2500 sadzonek

Dolnośląskie nadleśnictwa i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych 18 września rozdały ok. 75 000 sadzonek drzew.

A w całej Polsce było to blisko milion sadzonek!

W tym roku były to sadzonki drzew m.in.: lipy szerokolistnej, jodły pospolitej, klona jawora, buka zwyczajnego, sosny pospolitej oraz dęba szypułkowego. W piątek można było spotkać leśników, którzy rozdawali sadzonki przed siedzibami nadleśnictw, w szkółkach leśnych oraz w miastach. Leśnicy udzielali rzetelnych i profesjonalnych odpowiedzi na temat: jak posadzić prawidłowo drzewo oraz jak odróżnić gatunki drzew. Akcja #sadziMY ma na celu zjednoczenie społeczeństwa oraz pobudzenie do świadomej odpowiedzialności za otaczającą przyrodę. Każdy w tym dniu mógł otrzymać od nas sadzonkę i posadzić ją na swoim kawałku ziemi.