Asset Publisher
Kruczy Kamień
Rezerwat Kruczy Kamień
Jest to leśny rezerwat częściowy utworzony na mocy Zarządzenia MliPD nr 81 z dnia 24.04.1954 r. /Monitor Pol. Nr A46 poz. 561 z 19.05.1954r./ w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych, w stanie niezmienionym, masywu skalnego obrazującego interesującą formę intruzji porfiru w skały osadowe powodującej metamorfozę kontaktową, jak również dla ochrony roślinności kserotermicznej. Znajduje się on na terenie gminy miejskiej miasta Lubawki. Grunty te należą do Skarbu Państwa i znajdują się pod zarządem LP. Powierzchnia rezerwatu wynosi 12,61 ha. Znajduje się on w oddziale 257 a, leśnictwa Podlesie należącego do obrębu Lubawka.
Rezerwat położony jest w Górach Kruczych na wysokości od 540 do 681 m.n.p.m. (Krucza Skała). Cały teren rezerwatu ma ekspozycję zachodnią (NW i SW), stopień jego nachylenia przechodzi od spadzistego poprzez stromy i bardzo stromy do urwistego. Od strony zachodniej widoczne są liczne stopnie skalne, w części środkowej widoczne są odkryte fragmenty skał, a u podnóża występują piarżyska. Teren rezerwatu już w XIX w. Traktowany był jako obiekt turystyczny i naukowy.
Asset Publisher
Niepylak apollo
Niepylak apollo
W zeszłym roku dzięki współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym udało się wypuścić na wolność 150 par Niepylaka apollo. W ten lipcowy upalny dzień motyle wyhodowane w Żywym Banku Genów wyleciały na teren rezerwatu Kruczy Kamień i od razu ochoczo obsiadły kwiaty ostrożeni i wierzbówek.
I chyba im się u nas spodobało bo przetrwały najtrudniejszy dla siebie zimowy okres. Aktualnie gąsienice, które wylęgły się z jaj, zajmują się tym co najbardziej lubią, czyli obgryzaniem rosnących w rezerwacie rozchodników. Jak wszystko pójdzie dobrze to niedługo przepoczwarzą się i latem zobaczymy piękne motyle.
Równolegle trwa odbudowa populacji w hodowli w Jagniątkowie gdzie na świat przyszło 3020 gąsienic, które też niedługo powrócą do natury.