Asset Publisher Asset Publisher

Kruczy Kamień

Rezerwat Kruczy Kamień

Jest to leśny rezerwat częściowy utworzony na mocy Zarządzenia MliPD nr 81 z dnia 24.04.1954 r. /Monitor Pol. Nr A46 poz. 561 z 19.05.1954r./ w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych, w stanie niezmienionym, masywu skalnego obrazującego interesującą formę intruzji porfiru w skały osadowe powodującej metamorfozę kontaktową, jak również dla ochrony roślinności kserotermicznej. Znajduje się on na terenie gminy miejskiej miasta Lubawki. Grunty te należą do Skarbu Państwa i znajdują się pod zarządem LP. Powierzchnia rezerwatu wynosi 12,61 ha. Znajduje się on w oddziale 257 a, leśnictwa Podlesie należącego do obrębu Lubawka.

Rezerwat położony jest w Górach Kruczych na wysokości od 540 do 681 m.n.p.m. (Krucza Skała). Cały teren rezerwatu ma ekspozycję zachodnią (NW i SW), stopień jego nachylenia przechodzi od spadzistego poprzez stromy i bardzo stromy do urwistego. Od strony zachodniej widoczne są liczne stopnie skalne, w części środkowej widoczne są odkryte fragmenty skał, a u podnóża występują piarżyska. Teren rezerwatu już w XIX w. Traktowany był jako obiekt turystyczny i naukowy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.