Asset Publisher Asset Publisher

Rudawski Park Krajobrazowy

Na mocy uchwały nr VIII/49/89 W.R.N. w Jeleniej Górze z dnia 16.11.1989 r. powołany został Rudawski Park Krajobrazowy. Aktualny stan prawny parku reguluje Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 07.11.2007r. w sprawie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 277, poz. 3386).

Obejmuje on swoim obszarem masyw górski Rudaw Janowickich, ciągnący się południkowo od Przełęczy Kowarskiej do przełomowej doliny Bobru w rejonie Ciechanowic i Janowic Wielkich. Do parku należą również Góry Sokole, Ołowiane, Lisie i Wzgórza Karpnickie. Powierzchnia parku wynosi 15705ha.

W Nadleśnictwie Kamienna Góra tereny należące do Rudawskiego Parku Krajobrazowego (i jego otuliny) wchodzą w skład obrębu Kamienna Góra i należą do następujących leśnictw: Marciszów, Wieściszowice, Czernów, Raszów, Szarocin. Obszar parku zajmuje łącznie - na terenie będącym w zasięgu nadleśnictwa - 3094,58 ha, a jego otulina dodatkowe 85,36 ha.

Na terenie parku i otuliny stwierdzono występowanie 203 gatunków kręgowców. W liczbie tej 63% stanowią ptaki (127 gatunków), 21% - ssaki (43 gatunki), 8% - ryby (16 gatunków), 5% - płazy (10 gatunków), 3% - gady (5 gatunków) i ok. 0,5% - kręgouste (1 gatunek). Wśród wielu gatunków rzadkich bądź chronionych spotkać można: minoga strumieniowego, głowacza białopłetwego, traszkę grzebieniastą, salamandrę plamistą.

Najbardziej interesujące są ekosystemy nieleśne parku i to one stanowią o jego florystycznym bogactwie. Na terenie parku wyróżniono następujące zbiorowiska nieleśne: naskalne, pól uprawnych, zrębów i terenów ruderalnych, źródliskowe, szuwarowe, łąkowe i pastwiskowe, torfowiskowe, ubogich muraw bliźniczkowych, ciepłolubne okrajkowe oraz ziołorośli. Wśród nich najbardziej rozpowszechnione są półnaturalne i antropogeniczne zbiorowiska łąkowe i pastwiskowe. Charakteryzują się one największą różnorodnością florystyczną oraz licznymi stanowiskami rzadkich i chronionych gatunków roślin. Najbardziej interesujące fragmenty położone są w południowej części Rudaw Janowickich, w okolicach Raszowa, Pisarzowic, Rędzin i Ogorzelca. Ponadto, jeden z największych (ok. 10 ha) kompleksów łąkowych, z fragmentami interesujących fitocenoz, znajduje się na stosunkowo wysoko położonej Hali Krzyżowej (ok. 700 m n.p.m.). Na uwagę zasługują także cenne zbiorowiska roślinności torfowiskowej na tzw. Trzcińskich Mokradłach koło Janowic Wielkich (ok. 7 ha). Do rzadkich gatunków roślin występujących na terenie parku nalezą: zanokcica serpentynowa, turzyca Davalla, dziewięciornik błotny, świbka błotna, żywiec dziwięciolistny, gółka długoostrogowa, kruszczyk błotny, storczyk męski, storczyk bzowy. Obszary leśne zajmują w Parku około 57% jego powierzchni. W związku z rozwojem, zwłaszcza w XVI/XVII w., górnictwa i hutnictwa na terenach Rudaw Janowickich nastąpiły ogromne zmiany w szacie leśnej tego obszaru. Wytrzebiono naturalne kompleksy leśne z dominującym udziałem buka i jodły, zastępując sukcesywnie te gatunki nasadzeniami świerkowymi. Obecnie do najciekawszych zespołów leśnych można zaliczyć: sudecką świerczynę górnoreglową (tylko masyw Skalnika), dolnoreglowy bór jodłowo–świerkowy, grąd środkowoeuropejski, kwaśną buczynę górską, żyzną buczynę sudecką, nadrzeczną olszynę górską oraz zespół jarzębiny górskiej. Największy udział w drzewostanach Parku mają: świerk (pow. 85% powierzchni leśnej), następnie brzoza, modrzew, buk, jawor, sosna, jesion i inne.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

W dniu 3 października 2020 roku otworzyliśmy oficjalnie ścieżkę przyrodniczą w Kruczej Dolinie.

Bardzo ucieszyła nas duża grupa osób przybyłych na to wydarzenie. Wszystkich zebranych przywitała pani Bożena Pełdiak Prezes Stowarzyszenia Kwiat Lnu. Stowarzyszenie to było jednym z partnerów tego projektu, obok Stowarzyszenia Granica, gminy Lubawka i oczywiście naszego nadleśnictwa. Na ścieżce przygotowaliśmy 10 pulpitów informacyjnych opowiadających o ciekawostkach przyrodniczych Kruczej Doliny. Oprócz tego przygotowaliśmy 6 ławek, na których można odpocząć podczas siedmiokilometrowego spaceru. Udało się też wzbogacić otoczenie wiaty turystycznej o stoły z ławami, oraz komplet siedzisk wokół paleniska na ognisko. Było uroczyste przecięcie wstęgi no i rzecz jasna pierwsze przejście całej ścieżki. Wycieczkę poprowadziła pani Roksana Knapik, która jest także autorem tekstów znajdujących się na tablicach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Kruczej Doliny!