Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny.
W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Realizując ochronę przyrody w zarządzanych przez siebie lasach, Lasy Państwowe podejmują własne inicjatywy ochronne, których celem jest pomoc wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, w których gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra prowadzone są działania związane z ochrona cietrzewia (ochrona siedlisk) oraz jodły pospolitej ekotypu sudeckiego (restytucja).
Rośliny i zwierzęta chronione w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa:
W naszym nadleśnictwie występuje 66 gatunków roślin chronionych. Ochroną ścisłą objętych jest 31 gatunków. Ochronie częściowej podlega 35 gatunków.
Do roślin podlegających ochronie na terenie naszego nadleśnictwa należą min.:
•    śnieżyca wiosenna (Leucoium majalis)
•    storczyk męski (Orchis maculata)
•    rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
•    skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia)
•    lilia złotogłów (Lilium martogon)
•    parzydło leśne (Aruncus dioicus)
•    widłaki (Lycopodiaceae),
•    pełnik europejski (Trollius europaeus)

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kamienna Góra  występują również 155 gatunków zwierząt podlegających ochronie ścisłej, ochronie w okresie lęgowym, bądź są łowne i maja wyznaczone okresy ochronne. Wśród nich ochronie podlegają 1 gatunek bezkręgowców, 2 gatunki ryb, 9 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 108 gatunków ptaków i 30 gatunków ssaków.
W celu ochrony ostoi i stanowisk roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową lub ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być ustalane strefy ochrony.

Na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra  na wniosek nadleśnictwa zostały wyznaczone 2 strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania dla:

•  cietrzewia (Tetrao tetrix) 1 strefa o powierzchni 300,78 ha zlokalizowana w Leśnictwach Klatka i Jarkowice
  bociana czarnego  (Ciconia nigra) 1 strefa znajdująca się w leśnictwie Klatka o powierzchni 20,99 ha
 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Drzewostany HCVF

Drzewostany HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Kamienna Góra.

Zgodnie z Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 roku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, powołane zostają lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF), których zidentyfikowanie jest wyznacznikiem prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej zgodnej ze standardami FSC (Forest Stewardship Council).

Lokalizację Drzewostanów HCVF powołanych na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdą Państwo poniżej:

1.1.1 - Obszary chronione w rezerwatach przyrody

 

1.1.2 - Obszary chronione w parkach krajobrazowych,

 

1.2 - Ostoje zagrożonych i ginących gatunków,

2.1 - Kompleksy leśne pełniące funkcję krajobrazową,

 

3.1 - Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,

3.2 - Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,

 

 

 

4.1 - Lasy wodochronne,

4.2 - Lasy glebochronne,

 

6.1  Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności

Nadleśnictwo Kamienna Góra  w związku z upublicznieniem dokumentów prowadzi ciągłe konsultacje społeczne i informuje, że ewentualne uwagi odnośnie wykazu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych(HCVF) należy kierować na adres Nadleśnictwa lub RDLP  we Wrocławiu lub e-mailowo na adres: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl.

 

MONITORING LASÓW HCVF 2019

Nadleśnictwo Kamienna Góra informuje, że w wyniku monitoringu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, przeprowadzonego w 2019 roku przez terenową służbę leśną nie zostały stwierdzone przypadki pogorszenia stanu wytypowanych powierzchni.

W roku 2019 odnotowano jeden pożar na powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, jednakże nie stwierdzono aby miał one negatywny wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za szczególne.

Szkody spowodowane przez: suszę, wiatr, owady, grzyby, zwierzynę również nie miały negatywnego wpływu na wartości lasów HCVF.