Asset Publisher Asset Publisher

Karkonosze (PLH 020006)

− Typ ostoi: K
− Powierzchnia: 18204,92 ha
Karkonosze leżą w Sudetach zachodnich i stanowią najwyższe pasmo Sudetów  (Śnieżka 1602 m npm). Obszar obejmuje Karkonoski Park Narodowy. Od południa granicę Karkonoszy stanowi granica państwa; od strony północnej przylega Kotlina Jeleniogórska; od zachodu - Góry Izerskie; od wschodu - Brama Lubawska i Rudawy Janowickie.  
Na obszarze ostoi występują następujące formy ochrony: Park Narodowy: Karkonoski
(5575,0 ha); Park Krajobrazowy: Rudawski (15705,0 ha); Obszar Chronionego Krajobrazu Karkonosze-Góry Izerskie  
Obszar ten jest bardzo istotny dla zachowania różnorodności biologicznej.

Na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra znajduje się tylko wschodnia część omawianego obszaru. Obejmuje swoim zasięgiem Cały Lasocki Grzbiet.
Charakteryzuje się obecnością ogromnej ilości siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Siedliska te często są silnie rozczłonkowane, tworząc mozaikę. Najbardziej charakterystyczne siedliska tego obszaru związane są z piętrem alpejskim, subalpejskim oraz reglowym, a także torfowiska położone również w wyższych partiach gór.  
Należy również podkreślić obecność reliktów tundrowych w faunie i występowanie wielu rzadkich bezkręgowców. Znajduje się tu stanowisko endemicznego gatunku Pterostichus sudeticus. Liczne stanowiska rzadkich, zagrożonych gatunków roślin naczyniowych, w tym endemicznych: Campanula bohemica i Saxifraga moschata subsp. basaltica. Rzadkie gatunki mszaków (np. Lophozia sudetica, Rhacomitrium sudeticum). Podawano stąd, jako jedno z dwóch miejsc występowania w Polsce, stanowisko Orthotrichum rogeri, jednak nie wiadomo, czy istnieje ono nadal. Znajdują się tu także, jako jedyne w Polsce, stanowiska Galium sudeticum i Pedicularis sudetica – gatunki priorytetowe z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.
W ostoi stwierdzono:
•    22 typy siedlisk wymienione w Załączniku I Dyrektywy 92/43/EEC;  
•    17 gatunków ptaków umieszczonych w Załączniku I Dyrektywy 79/409/EEC;  
•    3 gatunki ptaków regularnie migrujące nie ujęte w Załączniku I Dyrektywy 79/409/EEC;  
•    7 gatunków zwierząt z Załącznika II Dyrektywy 92/43/EEC, w tym 1 priorytetowy – pachnica Osmoderma eremita;  
•    4 gatunki roślin z Załącznika II Dyrektywy 92/43/EEC, w tym 3 gatunki priorytetowe: dzwonek karkonoski Campanula bohemica, przytulia sudecka Galium sudeticum i gnidosz sudecki Pedicularis sudetica;  
•    32 gatunki roślin i zwierząt umieszczonych w polskich Czerwonych Ksiegach  
•    1 endemiczny podgatunek rośliny (Saxifraga moschata ssp. basaltica)  
•    14 gatunków roślin i zwierząt chronionych dyrektywami międzynarodowym  
•    29 gatunków roślin chronionych 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w Kruczej Dolinie

W dniu 3 października 2020 roku otworzyliśmy oficjalnie ścieżkę przyrodniczą w Kruczej Dolinie.

Bardzo ucieszyła nas duża grupa osób przybyłych na to wydarzenie. Wszystkich zebranych przywitała pani Bożena Pełdiak Prezes Stowarzyszenia Kwiat Lnu. Stowarzyszenie to było jednym z partnerów tego projektu, obok Stowarzyszenia Granica, gminy Lubawka i oczywiście naszego nadleśnictwa. Na ścieżce przygotowaliśmy 10 pulpitów informacyjnych opowiadających o ciekawostkach przyrodniczych Kruczej Doliny. Oprócz tego przygotowaliśmy 6 ławek, na których można odpocząć podczas siedmiokilometrowego spaceru. Udało się też wzbogacić otoczenie wiaty turystycznej o stoły z ławami, oraz komplet siedzisk wokół paleniska na ognisko. Było uroczyste przecięcie wstęgi no i rzecz jasna pierwsze przejście całej ścieżki. Wycieczkę poprowadziła pani Roksana Knapik, która jest także autorem tekstów znajdujących się na tablicach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Kruczej Doliny!